W dniu 1 grudnia 2016 r. w Dęblinie odbyła się uroczystość podpisania umowy o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu a Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych. Umowę podpisali Dyrektor ZSP1 dr Marcin Pilarski i Rektor Komendant WSOSP gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk. Przy podpisaniu dokumentu obecni byli: Prorektor ds. kształcenia i studenckich płk nawig. dr Grzegorz Rosłan, Dziekan WBNiL płk rez. dr hab. Adam Radomyski, Prodziekan ds. dydaktycznych i studenckich ppłk dr inż. Krzysztof Ogonowski oraz przedstawiciele komisji ds. tworzenia nowego kierunku kształcenia w ZSP1: Pani Beata Furtak i Pani Dominika Zajczyk. Celem podpisanego uroczyście porozumienia jest określenie obszarów współpracy i zasad wzajemnego wspierania w realizacji działań edukacyjnych pomiędzy obiema szkołami. Podpisanie porozumienia poprzedzone było wcześniejszymi negocjacjami oraz wizytą w WSOSP delegacji z ZSP1, która miała miejsce październiku 2016r. Podczas wizyty członkowie delegacji z Tarnobrzega odbyli spotkanie z władzami Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki WSOSP, na którym omówiono wstępne warunki przyszłej współpracy. Ponadto, przedstawiciele tarnobrzeskiej "Prymasówki" zaproszeni zostali na inaugurację nowego roku akademickiego 2016/2017 w Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki WSOSP, której dokonał Dziekan Wydziału dr hab. Adam Radomyski wraz z Prodziekanem ds. dydaktycznych i studenckich ppłk. dr. inż. Krzysztofem Ogonowskim oraz Prodziekanem ds. naukowych dr. hab. Justyną Lipińską. Uroczystość zaszczycili także swą obecnością znamienici goście z zaprzyjaźnionych uczelni, instytucji, przedstawiciele jednostek garnizonu, członkowie Rady Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki WSOSP, kadra, pracownicy oraz studenci WBNiL. Wykład inauguracyjny pt. „Składniki i środowisko bezpieczeństwa energetycznego oraz sposoby jego zapewnienia” wygłosił dr hab. Paweł Soroka, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
W dniu podpisania dokumentu, po zakończeniu oficjalnej części uroczystości i dokonaniu wpisu w księdze pamiątkowej uczelni, odbyło się spotkanie, na którym przypomniano, w jaki sposób nawiązała się współpraca pomiędzy stronami. Ponadto, wielokrotnie podkreślano jak ważnym aspektem efektywnego kształcenia zawodowego na etapie szkoły ponadgimnazjalnej jest podejmowanie wspólnych działań, w celu wspierania rozwoju uczniów oraz pomocy w wyborze ścieżki ich przyszłej kariery zawodowej.
Zarówno ZSP1 w Tarnobrzegu jak i WSOSP w Dęblinie cechują jasno nakreślone wizje i strategie rozwoju oraz konsekwencje w realizowaniu zaplanowanych działań. ZSP1 rozwija się w służbie uczniom, a współdziałanie z WSOSP umocni pozycję ZSP1 jako lidera edukacyjnego w regionie w obszarze kształcenia zawodowego. Rola, jaką ma spełniać WSOSP to przede wszystkim patronat nad przeprowadzanym w ZSP1 eksperymentem pedagogicznym, jakim jest utworzenie i wprowadzenie nowego kierunku kształcenia: technik obsługi pasażerów w przewozach powietrznych, lądowych i morskich, a następnie umożliwienie absolwentom ZSP1 studiowania na dęblińskiej uczelni. Rektor komendant WSOSP gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk podkreśla, że: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu to wyjątkowa szkoła (...) i cieszę się na współpracę z tą szkołą (...) Dla nas to okazja do promowania naszej uczelni, do nawiązywania kontaktów i współpracy, szansa pozyskania nowych kandydatów do naszej szkoły.
ZSP1 w Tarnobrzegu jest jedyną szkołą ponadgimnazjalną w Polsce, która podjęła współpracę ze Szkołą Orląt w Dęblinie w celu przeprowadzenia eksperymentu pedagogicznego. Dyrektor ZSP1 Pan Marcin Pilarski zaznacza, że jego marzeniem było podpisanie umowy o współpracy z WSOSP i uważa, że tarnobrzeska placówka sprosta wyzwaniu stworzenia nowego kierunku kształcenia, a całe przedsięwzięcie zakończy się sukcesem.
Oprócz nowych perspektyw kształcenia uzyskanych dzięki porozumieniu z WSOSP "Prymasówka" podjęła już także współpracę z Polską Żeglugą Bałtycką S.A. w Kołobrzegu, dzięki czemu jej uczniowie będą mogli odbywać praktyki na statkach eksploatowanych pod znakiem Polferries. Szkoła rozpoczęła również korespondencję dotyczącą nawiązania współpracy z przedstawicielami tak prestiżowych linii lotniczych jak arabskie Emirates Airlines, australijskie Qantas, amerykańskie United Airlines czy skandynawskie SAS Scandinavian oraz prowadzi negocjacje z międzynarodowym stowarzyszeniem stewardess – Association of Flight Attendants z siedzibą w Waszyngtonie. Dzięki wszystkim wyżej wymienionym działaniom, uczniowie otrzymają gwarancję dalszego kształcenia na uczelni patronackiej, a tym samym, szansę na zdobycie prestiżowego zawodu oraz gwarancję otrzymania pracy. Nowy kierunek podniesie atrakcyjność kształcenia zawodowego w ZSP1 i zapewni absolwentom bezkonkurencyjność na rynku pracy.