Arrow
Arrow
Slider

Dęblin - podpisanie umowy o współpracy

W dniu 1 grudnia 2016 r. w Dęblinie odbyła się uroczystość podpisania umowy o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu a Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych. Umowę podpisali Dyrektor ZSP1 dr Marcin Pilarski i Rektor Komendant WSOSP gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk. Przy podpisaniu dokumentu obecni byli: Prorektor ds. kształcenia i studenckich płk nawig. dr Grzegorz Rosłan, Dziekan WBNiL płk rez. dr hab. Adam Radomyski, Prodziekan ds. dydaktycznych i studenckich ppłk dr inż. Krzysztof Ogonowski oraz przedstawiciele komisji ds. tworzenia nowego kierunku kształcenia w ZSP1: Pani  Beata Furtak i Pani Dominika Zajczyk. Celem podpisanego uroczyście porozumienia jest określenie obszarów współpracy i zasad wzajemnego wspierania w realizacji działań edukacyjnych pomiędzy obiema szkołami. Podpisanie porozumienia poprzedzone było wcześniejszymi negocjacjami oraz wizytą w WSOSP delegacji z ZSP1, która miała miejsce październiku 2016r. Podczas wizyty członkowie delegacji z Tarnobrzega odbyli spotkanie z władzami Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki WSOSP, na którym omówiono wstępne warunki przyszłej współpracy. Ponadto, przedstawiciele tarnobrzeskiej "Prymasówki" zaproszeni zostali na inaugurację nowego roku akademickiego 2016/2017 w Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki WSOSP, której dokonał Dziekan Wydziału dr hab. Adam Radomyski wraz z Prodziekanem ds. dydaktycznych i studenckich ppłk. dr. inż. Krzysztofem Ogonowskim oraz Prodziekanem ds. naukowych dr. hab. Justyną Lipińską. Uroczystość zaszczycili także swą obecnością znamienici goście z zaprzyjaźnionych uczelni, instytucji, przedstawiciele jednostek garnizonu, członkowie Rady Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki WSOSP, kadra, pracownicy oraz studenci WBNiL. Wykład inauguracyjny pt. „Składniki i środowisko bezpieczeństwa energetycznego oraz sposoby jego zapewnienia” wygłosił dr hab. Paweł Soroka, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
W dniu podpisania dokumentu, po zakończeniu oficjalnej części uroczystości i dokonaniu wpisu w księdze pamiątkowej uczelni, odbyło się spotkanie, na którym przypomniano, w jaki sposób nawiązała się współpraca pomiędzy stronami. Ponadto, wielokrotnie podkreślano jak ważnym aspektem efektywnego kształcenia zawodowego na etapie szkoły ponadgimnazjalnej jest podejmowanie wspólnych działań, w celu wspierania rozwoju uczniów oraz pomocy w wyborze ścieżki ich przyszłej kariery zawodowej.
Zarówno ZSP1 w Tarnobrzegu jak i WSOSP w Dęblinie cechują jasno nakreślone wizje i strategie rozwoju oraz konsekwencje w realizowaniu zaplanowanych działań. ZSP1 rozwija się w służbie uczniom, a współdziałanie z WSOSP umocni pozycję ZSP1 jako lidera edukacyjnego w regionie w obszarze kształcenia zawodowego. Rola, jaką ma spełniać WSOSP to przede wszystkim patronat nad przeprowadzanym w ZSP1 eksperymentem pedagogicznym, jakim jest utworzenie i wprowadzenie nowego kierunku kształcenia: technik obsługi pasażerów w przewozach powietrznych, lądowych i morskich, a następnie umożliwienie absolwentom ZSP1 studiowania na dęblińskiej uczelni. Rektor komendant WSOSP gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk podkreśla, że: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu to wyjątkowa szkoła (...) i cieszę się na współpracę z tą szkołą (...) Dla nas to okazja do promowania naszej uczelni, do nawiązywania kontaktów i współpracy, szansa pozyskania nowych kandydatów do naszej szkoły.
ZSP1 w Tarnobrzegu jest jedyną szkołą ponadgimnazjalną w Polsce, która podjęła współpracę ze Szkołą Orląt w Dęblinie w celu przeprowadzenia eksperymentu pedagogicznego. Dyrektor ZSP1 Pan Marcin Pilarski zaznacza, że jego marzeniem było podpisanie umowy o współpracy z WSOSP i uważa, że tarnobrzeska placówka sprosta wyzwaniu stworzenia nowego kierunku kształcenia, a całe przedsięwzięcie zakończy się sukcesem.
Oprócz nowych perspektyw kształcenia uzyskanych dzięki porozumieniu z WSOSP "Prymasówka" podjęła już także współpracę z Polską Żeglugą Bałtycką S.A. w Kołobrzegu, dzięki czemu jej uczniowie będą mogli odbywać praktyki na statkach eksploatowanych pod znakiem Polferries. Szkoła rozpoczęła również korespondencję dotyczącą nawiązania współpracy z przedstawicielami tak prestiżowych linii lotniczych jak arabskie Emirates Airlines, australijskie Qantas, amerykańskie United Airlines czy skandynawskie SAS Scandinavian oraz prowadzi negocjacje z międzynarodowym stowarzyszeniem stewardess – Association of Flight Attendants z siedzibą w Waszyngtonie. Dzięki wszystkim wyżej wymienionym działaniom, uczniowie otrzymają gwarancję dalszego kształcenia na uczelni patronackiej, a tym samym, szansę na zdobycie prestiżowego zawodu oraz gwarancję otrzymania pracy. Nowy kierunek podniesie atrakcyjność kształcenia zawodowego w ZSP1 i zapewni  absolwentom bezkonkurencyjność na rynku pracy.

Zobacz galerię zdjęć



Perspektywy

Slider

Partnerzy strategiczni

Slider

Polacy na Ukrainie

Slider

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 139

Wczoraj 1543

Tygodniowo 3216

Miesięcznie 17580

Ogólnie 1093911

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Facebook

Translator