Arrow
Arrow
Slider

250. ROCZNICA UTWORZENIA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 14 października każdego roku obchodzony jest w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, nazywany potocznie Dniem Nauczyciela. W tym roku obchodzimy 250 rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, która formalnie powstała na mocy uchwały sejmu z 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Komisja była pierwszą w Polsce jak i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Głównym architektem powstania Komisji był ksiądz Hugo Kołłątaj. Najbardziej zasłużonymi członkami byli Adam Kazimierz Czartoryski ,Ignacy Potocki, Andrzej Zamoyski, a także Michał Poniatowski.

Zobacz galerię zdjęć


Dokonania Komisji Edukacji Narodowej to między innymi:
-stworzenie od podstaw systemu szkół średnich
-opracowanie nowych programów nauczania w duchu oświecenia
-utworzenie seminariów dla nauczycieli
-publikacja nowatorskich podręczników szkolnych
-wprowadzenie elementów wychowania fizycznego
-rozpoczęcie nauczania w języku polskim
Kadra nauczycielska wychowana przez Komisję kontynuowała działalność w jej duchu długo po upadku Rzeczypospolitej, wychowując kolejne pokolenia nowocześnie wykształconej młodzieży. Niektóre podręczniki były w użyciu jeszcze u zarania II Rzeczypospolitej, a z podręczników gramatyki i historii uczyli się wszyscy najwybitniejsi pisarze i poeci XX wieku – od Adama Mickiewicza po Bolesława Prusa.
Wraz z upadkiem Rzeczypospolitej KEN przestała istnieć, jednak spuścizna Komisji jest przedmiotem ciągłych badań historyczno-oświatowych. O nieprzemijającej pamięci świadczą nie tylko obchody kolejnych rocznic powołania pierwszej władzy oświatowej, ale także przyznawanie przez Ministra Edukacji i Nauki Medalu KEN dla wyróżniających się nauczycieli i pracowników oświaty.


Perspektywy

Slider

Partnerzy strategiczni

Slider

Polacy na Ukrainie

Slider

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 292

Wczoraj 782

Tygodniowo 8483

Miesięcznie 22847

Ogólnie 1099178

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Facebook

Translator