W dniach 2.10-4.10.2024 r., uczniowie Zespołu Szkół nr 1 wraz z opiekunami: wicedyrektor p. Elżbietą Gródek, p. Marią Zygmunt, p. Anną Piszczek i p. Katarzyną Jurkowską wzięli udział w niezapomnianej wycieczce do trzech europejskich stolic tj. Wiednia, Bratysławy i Budapesztu. Było to niezapomniane przeżycie, pełne wrażeń i zachwycających widoków.
Po 10-godzinnej podróży autokarem rozpoczęli zwiedzanie od objazdu stolicy Austrii słynnym Ringiem, podczas którego zobaczyliśmy najpiękniejsze miejsca miasta m.in.: powstałą w XIX stuleciu okazałą neorenesansowa Operę, neogotycki Ratusz, który nadal pełni swoją pierwotną funkcję administracyjną, a także Hofburg, czyli dawną siedzibę monarchów austriackich. Wędrując malowniczymi uliczkami, zobaczyli katedrę św. Szczepana, chlubę miasta i jeden z największych kościołów w Europie. Następnie ujrzeli piękne ogrody Belvederu, harmonijnie łączące przyrodę i architekturę, a także wyjątkowy kompleks mieszkalny Hundertwasserhaus, który symbolizować miał harmonię architektury i przyrody. Wędrując po mieście dotarli na urokliwą wiedeńską Starówkę, gdzie mieli możliwość zakupu pamiątek i skosztowania austriackich specjałów, takich jak Schnitzel, Tort Sachera, kawę po wiedeńsku, Apfelstrudel i słynne austriackie czekoladki-Kulki Mozarta. Po południu udali się na wzgórze Kahlenberg o wysokości prawie 500 m n.p.m., z którego rozciąga się piękny panoramiczny widok na miasto. W stolicy Austrii uczniowie odkryli również polski akcent, a więc kościół św. Józefa upamiętniający Jana III Sobieskiego, który stanął na czele Odsieczy Wiedeńskiej, a także pomnik polskiego monarchy.
Kolejny dzień rozpoczęli od zwiedzania stolicy Słowacji-Bratysławy, która powitała ich nie tylko słoneczną pogodą, ale także pięknymi zabytkami. Zobaczyli między innymi Zamek Królewski, Ratusz, Pałac Prymasowski, przepiękny Teatr Narodowy, katedrę św. Marcina oraz rynek i gapiącego się na turystów Czumila- podglądacza turystów wystającego ze studzienki na jednej z ulic. (zobaczycie go na zdjęciach)
Ostatni dzień, chyba najbardziej intensywny spędzili w cudownym, zapierającym dech w piersiach Budapeszcie. Mimo niesprzyjającej pogody stolica Węgier zachwyciła uczestników swoim urokiem. Zwiedzanie rozpoczęli od Placu Bohaterów, gdzie przewodniczka, Polka mieszkająca w Budapeszcie, opowiedziała o historycznych początkach tego miasta, opisując posągi na kolumnach, które symbolizują wojnę, pokój, pracę, dobrobyt, wiedzę i chwałę. Z tego reprezentacyjnego miejsca przeszli do Parku Miejskiego, gdzie podziwiali piękną gotycką, renesansową i barokową architekturę Zamku Vajdahunyad położonego nad brzegiem jeziora. Uwagę wszystkich przykuł pomnik Anonymusa, nieznanego z imienia pierwszego kronikarza węgierskiego. Ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła bazylika św. Stefana, zaprojektowany na planie greckiego krzyża, największy kościół w Budapeszcie. Jej zwieńczeniem jest ogromna kopuła z mozaiką przedstawiającą Boga Ojca. Kościół przechowuje relikwie świętego Stefana, konkretnie, jego zmumifikowaną prawą dłoń. W Budapeszcie zobaczyli również wzgórze zamkowe, kościół Koronacyjny Matyasa pw. NMP, panoramę Budapesztu stare kamieniczki i trzykrotnie niszczony i odbudowywany Zamek Królewski. Po Budapeszcie przemieszczali się autokarem, choć zajrzeli też do metra, które jest najstarszą koleją podziemną w kontynentalnej części Europy, podziwiali architekturę Pesztu, m.in. opery, parlamentu wzorowanego na londyńskim jak również różnych mostów.
Zwieńczeniem dnia był rejs statkiem po Dunaju, który leniwie przecina Budę i Peszt. Odsłonił przed nimi uroki wyjątkowego klimatu zabytków historycznych i kulturalnych, wśród których znalazła się Góra Gellert z Pomnikiem Wolności czy kompleks zamkowy Budy.
Trzydniowa wycieczka obfitowała w wiele pozytywnych emocji. Uczniowie mogli poznać piękne miejsca, ale również obcować z inną kulturą, czy doświadczyć poczucia tożsamości narodowej. Był to nie tylko intensywny wypoczynek, lecz zdecydowanie godna polecenia forma nauki.
Katarzyna Jurkowska