Dnia 28 listopada 2017 roku naszą szkołę odwiedziła Pani Sylwia Czechura – stewardessa najbardziej prestiżowych na świecie linii lotniczych Emirates. Pani Sylwia przedstawiła multimedialną prezentację o niełatwej drodze jaką trzeba przebyć, aby móc pracować dla Emirates – o kilku etapach rekrutacji, o wymaganiach, treningach, szkoleniach a następnie z wielką pasją opowiedziała o swojej „przygodzie” z Emirates.
Emirates Airline mająca siedzibę w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, została uznana za najlepszą linię lotniczą 2016 roku. Linia zatrudnia ponad 60 000 osób i oferuje loty niemal do wszystkich zakątków świata – Emirates latają do ponad 140 miejsc w 62 krajach na 6 kontynentach. Samoloty przewoźnika wyposażone są w rozkładane poziome łóżka, zawierają pokładowy system rozrywki ICE, w którym dostępne są opcje telefonu, SMS oraz poczty elektronicznej. Najnowsze modele posiadają prywatne apartamenty z minibarem, fotelem zamienianym w poziome łóżko oraz kabina prysznicowa. Na środku pokładu dwupoziomowego Airbusa A380, mieszczącego ponad 500 osób, znajduje się bar.
Praca dla Emirates stanowi niezwykłą życiową przygodę, przynosi wiele korzyści, ale jest jednocześnie ogromnym wyzwaniem, dlatego nie ławo ją dostać. Wymagania są wysokie, trzeba pokonać kilka etapów rekrutacji oraz ukończyć szereg szkoleń.
Na pokładzie samolotu, poza obsługą pasażerów, na załogę czeka wiele innych niezbędnych do wykonania czynności – zarówno przed startem samolotu, podczas lotu jak i po wylądowaniu. Praca stewardessy to jednak nie tylko wymagania i obowiązki – to przede wszystkim możliwość zwiedzania świata, poznawania różnych kultur, tradycji, narodowości, gdyż w liniach Emirates zatrudnieni sa pracownicy ze 150 narodowości z całego świata. Czas pracy stewardessy wynosi od 70 do 90 godzin miesięcznie – w Polsce, gdzie jest to 160 godzin miesięcznie - więc czasu na zwiedzanie czy realizowanie swoich pasji jest znacznie więcej. Poza wieloma pozytywnymi aspektami praca stewardessy ma także cienie, o których wspomniała pani Sylwia, związane z ciągłym przebywaniem w międzynarodowym zespole – co może przyczynić się do nieporozumień na tle kulturowym. Może pojawić się także stres związany z zachowaniem niektórych pasażerów czy pojawienia się nagłych wypadków na pokładzie. Ponadto, zmiana pogody, ciśnień, czasu, brak systematyczności, codziennej rutyny bywa męczące. Uzyskanie pracy w liniach lotniczych Emirates nie jest jednak łatwym zadaniem. Zainteresowanych czeka wymagający proces rekrutacji, którego celem jest wyłonienie najlepszych kandydatów. Spotkanie z panią Sylwią Czechurą było niezwykłym doświadczeniem dla uczniów klasy stewardess oraz klasy technikum turystycznego, gdyż w dużym stopniu przybliżyło obraz pestiżowego zawodu stewardessy.
Serdecznie dziękujemy pani Jolancie Smyrak – Adamczyk za ciekawy pomysł oraz za zorganizowanie spotkania.