W dniach od 17 do 30 kwietnia uczniowie klas 3 TI i 3 TF kształcący się w zawodach technik informatyk oraz technik usług fryzjerskich przebywali na praktykach zawodowych w Rimini, jednym z najpopularniejszych miast turystyczno-wypoczynkowych we Włoszech. Praktyki zawodowe dla 24 uczniów odbyły się w ramach realizowanego w naszej szkole projektu "Europejskie praktyki zawodowe drogą do sukcesu", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu ERASMUS +.
Na wyjazd zakwalifikowali się uczniowie posiadający najlepsze wyniki w nauce, zarówno z przedmiotów zawodowych jak i językowych. Uczniowie przed wyjazdem uczęszczali na kurs języka włoskiego i angielskiego zawodowego oraz na warsztaty pedagogiczno–kulturowe. Zajęcia miały na celu przygotowanie uczniów do pracy i poznania włoskiej kultury i tradycji.
Dla większości był to pierwszy kontakt z włoską kulturą, architekturą, kuchnią oraz przede wszystkim przedsmak dorosłego życia, pracy i kariery zawodowej.
Wyjechaliśmy z Tarnobrzega w sobotę o godzinie 16. Uczniowie czule żegnali się z rodzinami, gotowi jednak na przygodę, z uśmiechami na twarzach, zajęli miejsca w autokarze. Przejeżdzaliśmy przez Czechy oraz Austrię, gdzie z okien autobusu podziwialiśmy piękny Wiedeń nocą oraz Alpy. Do Rimini dotarliśmy w niedzielę rano, tam z wielkim uśmiechem powitał nas Stefano, pracownik organizacji przyjmującej – Sistema Turismo. Następnie zostaliśmy zakwaterowani w trzygwiazdkowej rezydencji Queen, położonej w samym sercu dzielnicy Marina Centro, zaledwie 150 metrów od plaży i 2 km od starego miasta.
W poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie w biurze, gdzie poznaliśmy naszych pozostałych opiekunów: Viky, Strarosa, Steffie, Irenę oraz Karolinę, z którą po południu udaliśmy się na wycieczkę po Rimini. Zwiedziliśmy m.in. Temptio Malatestioano - świątynię na cześć rodziny Malatestów; Arco d’Augusto – łuk Augusta, najstarszy zachowany łuk triumfalny z okresu cesarstwa rzymskiego; Most Tyberiusza z I w p.n.e, którego wygląd nie zmienił się od początku istnienia, zbudowany z niezwykle wytrzymałego cementu wulkanicznego; Piazza Cavour – centralny punkt miasta, przepiękny plac z posągiem papieża Pawła V oraz renesansową fontanną. Najprzyjemniej spacerowało się nam w obrębie Piazza Tre Martiri – Placu Trzech Męczenników, gdzie znajdują się markowe butiki, restauracje, oraz knajpki.
Kolejne dni były już dla nas (nie)typowymi dniami pracy. Informatycy pracowali w firmie Bookstones di Marco Sassi pod opieką naukową i merytoryczną Simony D’Ambrosio. Wpatrzeni w swoją nową nauczycielkę uczniowie chłonęli wiedzę z zakresu montażu i obsługi lokalnych sieci komputerowych oraz programowania (wszystko w języku angielskim!). Fryzjerzy natomiast odbywali praktykę w prestiżowych zakładach fryzjerskich w Rimini oraz w pobliskiej miejscowości Riccione, tj.: Boldrini Parruccheri, Modiva Parruccheri, Hair Stylist di Mattioli Elio, Parruccheri Diem L’altra Idea di Zanotti Fabrizio, Vanity Studio di Lorenzetti Cristian. Uczniowie poznawali m.in. metody pielęgnowania i ondulowania włosów, rodzaje cięcia oraz uczyli się układania włosów według włoskich trendów. Wszyscy praktykanci nabywali wiedzę o włoskiej kulturze, stylu życia oraz architekturze przydatną w kontaktach z Włochami. Szlifowali język angielski oraz wykorzystywali zdobyte na kursach przygotowawczych do wyjazdu zwroty i wyrażenia włoskie i bywało, że był tworzony na potrzeby sytuacji również język „migowy” ;).
W czasie wolnym od pracy uczniowie odkrywali nowe zakątki Rimini, spacerowali, robili zakupy, próbowali regionalnych przysmaków w pobliskich restauracjach, spędzali czas na plaży. Popołudniami organizowaliśmy wspólne spacery m.in. po Rimini, brzegiem morza, na molo oraz mecze piłki plażowej. Uczniowie poznali namiastkę życia akademickiego mieszkając w dwu- i trzyosobowych pokojach hotelowych oraz stawiając czoła nowym wyzwaniom kulinarnym, takim jak, np. ugotowanie makaronu.
Dużą atrakcją był wyjazd do Wenecji, San Marino oraz uroczysta kolacja w restauracji Zi Rossa. W Wenecji spacerowaliśmy po Placu św. Marka, podziwialiśmy Pałac Dożów, kolorowe mozaiki na Bazylice św. Marka, wzdychaliśmy na Moście Westchnień, przechadzaliśmy się wąskimi uliczkami miasta oraz słuchaliśmy z zaciekawieniem jak pani przewodnik opowiadała nam o maskach i karnawałach. San Marino urzekło nas pięknymi widokami, które na długo pozostaną w naszej pamięci; z jednej strony góry a na ich szczycie śnieg, z drugiej piękne lazurowe morze. Młodzież podziwiała architekturę najstarszej republiki, średniowieczne domy, place i fortyfikacje. Na kolacji w Za Rossa Ristorante, na którą zostaliśmy zaproszeni w pierwszym tygodniu pobytu, degustowaliśmy przysmaki kuchni włoskiej, takie jak dojrzewające szynki, sery, pizze, pasty. Delektowaliśmy się smażonymi kalmarami, ośmiorniczkami, krewetkami w panierce, homarami a wszystko to w towarzystwie tradycyjnych napojów włoskich.
Ostatnie nasze spotkanie w biurze Sistema Turismo, dzień przed wyjazdem było pełne wzruszeń, pochwał w kierunku naszej młodzieży i nadziei na dalszą współpracę z ZSP1 w Tarnobrzegu. Uczniowie wymieniali się doświadczeniami i zdawali relacje z odbytych praktyk. Praca w firmach umożliwiła im zdobycie nowych umiejętności i podniesienie kompetencji zawodowych. Na zakończenie stażu każdy uczeń otrzymał certyfikat potwierdzający udział w projekcie oraz Certyfikat Europass-Mobilność, dokument uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej, potwierdzający nabyte kompetencje.
Zagraniczna praktyka zawodowa pełna pracy, przygód, słońca, wspaniałych widoków zaowocowała zawarciem nowych znajomości, zdobyciem cennego doświadczenia, poznaniem nowych trendów we fryzjerstwie oraz pogłębieniem umiejętności z zakresu TI. Młodzież wróciła o wiele bogatsza w wiedzę o kulturę Włoch, zabytkach Rimini, Wenecji i San Marino. Uczniowie również udoskonalili umiejętności językowe, jako, że w pracy posługiwali się na co dzień językiem angielskim i włoskim. Podczas pobytu młodzież była pod stałą opieką nauczycieli: Lidii Mach oraz Sylwii Wychowaniak.